| Çıkış yılı | 2025 |
|---|
| Ekran | 11" 120Hz 1668x2420 |
|---|
| Panel | Ultra Retina Tandem OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
|---|
| İşletim sistemi | iPadOS 26, upgradable to iPadOS 26.4 |
|---|
| Yonga seti | Apple M5 |
|---|
| CPU | 9-core (3 performance cores, 6 efficiency cores) - 256/512GB models 10-core (4 performance cores, 6 efficiency cores) - 1/2TB models |
|---|
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
|---|
| RAM | 16 GB |
|---|
| Depolama | 256GB/512GB/1TB/2TB |
|---|
| Ana kamera | 12 MP |
|---|
| Ön kamera | 12 MP |
|---|
| Batarya | 8.160 mAh |
|---|
| Boyutlar | 249.7 x 177.5 x 5.3 mm (9.83 x 6.99 x 0.21 in) |
|---|
| Ağırlık | 444 g (Wi-Fi), 446 g (5G) (1.03 lb) |
|---|
| Renkler | Silver, Space Black |
|---|
| Çıkış fiyatı | About 1100 EUR |