| Çıkış yılı | 2022 |
|---|
| Ekran | 6.74" 120Hz 1212x2616 |
|---|
| Panel | Color / OLED 1,07 billions colors, 120 Hz 1212 x 2616 px (6.74") 428 ppi ∼91.3% screen-to-body ratio |
|---|
| İşletim sistemi | HarmonyOS 3.0 |
|---|
| Yonga seti | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 Processor clock: 3.20 GHz Number of cores: 8 GPU: Adreno 730 |
|---|
| RAM | 8 GB |
|---|
| Depolama | Available in 2 variants: 256 GB 512 GB Buy memory card |
|---|
| Batarya | 4.700 mAh |
|---|
| Boyutlar | 162.10 x 75.50 x 8.50 mm |
|---|
| Ağırlık | 209.00 g Buy case |
|---|
| Renkler | Available in 4 variants: Obsidian Black Frost Silver Streamer Purple Orange |