Teknik özellikler
| Çıkış yılı | 2025 |
|---|---|
| Ekran | 6.6" 120Hz 1256x2760 |
| Panel | Color / LTPO OLED 1,07 billions colors, 120 Hz, Touch sampling rate 300 Hz 1256 x 2760 px (6.60") 459 ppi max. luminance 2800 nitów [cd/m²], 100% DCI-P3 ∼90.3% screen-to-body ratio |
| İşletim sistemi | HarmonyOS 5.1 |
| Yonga seti | HiSilicon Kirin |
| RAM | 12 GB |
| Depolama | Available in 3 variants: 1000 GB 256 GB 512 GB |
| Batarya | 5.600 mAh |
| Şarj | 66 W |
| Boyutlar | 157.70 x 74.40 x 8.20 mm |
| Ağırlık | 211.00 g Buy case |
| Renkler | Available in 4 variants: Velvet Gold Velvet Green Velvet White Velvet Black |